Бесплатные шаблоны Joomla

Електронне урядування у східних областях України: оцінка та перспективи розвитку

donetsk_egovНа весні цього року, в рамках співпраці ХаРІ НАДУ з ПРООН в Україні, проводилось навчання представників ОМС та ОГТ Донецької та Луганської областей технологіям е-урядування.  

Нещодавно ПРООН в Україні опублікувала результати першої комплексної оцінки впровадження інструментів електронного урядування обласними державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей.

Розробив методологію дослідження та, власне, проводив цю оцінку доцент кафедри інформаційних технологій і систем управління ХарРІ НАДУ Артем Серенок (Національний консультант у сфері е-урядування в Донецькій області).

Оцінка була проведена у квітні-травні 2018 року та мала на меті отримати базові показники розвитку електронного урядування в регіоні. Не менш важливим було привернути увагу цільових органів влади до комплексного розвитку електронного урядування. Тому дослідження необхідно було провести у першій половині року, щоби представники органів влади сформували власне бачення електронного урядування до формування програмних документів на наступний рік.

При дослідженні було враховано перспективи реформування адміністративно-територіального устрою. Тому до вибірки увійшли обласні державні адміністрації, об’єднані територіальні громади та органи місцевого самоврядування населених пунктів, які у перспективі стануть центрами ОТГ.

Для оцінки було обрано шість вимірів:

·       організаційний потенціал та технічна інфраструктура;

·       інформаційна наповненість офіційних веб-сайтів;

·       використання інструментів електронної участі;

·       доступ до публічної інформації у формі відкритих даних;

·       доступ до адміністративних послуг в електронній формі;

·       впровадження систем електронного документообігу.

За підсумками визначено, що у більшості органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей не визначено відповідальних за розвиток електронного урядування. Заходи з розвитку електронного урядування деякі цільові органи влади включали до програм соціального та економічного розвитку. Проте, як правило, програмні або розпорядчі документи з питань розвитку електронного урядування відсутні. Тобто, органи місцевого самоврядування не мають комплексного бачення щодо розвитку електронного урядування.

Органи місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей не забезпечують достатнього оприлюднення інформації на власних сайтах. Наприклад, більшість з них не публікують інформацію про комунальне майно та із земельних питань, протоколи засідань комісій місцевої ради і навіть інформацію про депутатів.

Є питання щодо доступності веб-контенту. Наприклад, 72% сайтів цільових органів місцевого самоврядування Донецької області на час проведення оцінки не мали версії для осіб з вадами зору, майже половина – не мали адаптованої мобільної версії сайту. Схожа ситуація і в Луганській області.

Значні проблеми є і з доступом до публічної інформації у формі відкритих даних та наданням адміністративних послуг в електронній формі. А нерозвиненість систем електронного документообігу не дозволяє переходити до безпаперового обміну документами.

Дослідження показало великі розбіжності між органами місцевого самоврядування щодо використання електронних інструментів та організації роботи з їх впровадження. Деякі з цільових органів влади мають повноцінні системи електронного документообігу, надають можливість безготівкової оплати проїзду в комунальному транспорті, розвивають системи електронного голосування та ведуть он-лайн трансляції засідань місцевої ради.  Водночас, не всі органи місцевого самоврядування мають власний сайт або веб-сторінку.

На час проведення оцінки приблизно третина цільових органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей розвивала або планувала розвивати інструменти електронного урядування на місцевому рівні.

Результати дослідження стануть підґрунтям для подальшої підтримки розвитку електронного урядування у східних областях України.

Зі звітами про результати оцінки можна ознайомитись за посиланнями:

Донецька область

Луганська область

Please publish modules in offcanvas position.

joomla3x